niedziela, 14 kwietnia 2024r.Dziś są imieniny Bereniki, Waleriana, Justyny

Związek Śląskich Kobiet

Wystawa Wielkanocna 2012

Dnia 25 marca2012r. tradycje śląskiej kuchni można było podziwiać w sali sportowej w Kórnicy. A to za sprawą 22 kół Związku Śląskich Kobiet Wiejskich w tym również koła w Dolnej.

 

Gospodynie zaprezentowały świąteczne potrawy, słodkości i pięknie przybrane stoły. Haftowane obrusy przyozdobiły pisanki, kroszonki oraz wiosenne kwiaty. Nie brakowało również tłumu publiczności który krążył wokół stołów i degustował potrawy i wypieki.Kosze ze święconką, swojskie wędliny, biała kiełbasa i tradycyjna
kaczka sprawiły, że stoły uginał się pod ciężarem jedzenia.
Na stołach znalazły się także różnego rodzaje trunki. Zgodnie z poleceniem zgromadzonych gospodyń, dobre jedzenie należy czymś popić, a najlepiej zrobić to nalewką własnej roboty.
A na stole z Dolnej znalazły się m.in.baranek wielkanocny, kalafior zapiekany w cieście, galert, Soleier, milka torta, pieczeń w sosie myśliwskim. sałatka owocowa, mazurek, baba wielkanocna, żurek z jajkami, kołocz śląski, szpajza kakaowo-cytrynowo, zajączki i kurki z suchego mleka, likier brzoskwiniowy oraz własnoręcznie wykonane dekoracje: zielony jęczmień i gniazdko z przepiórczymi jajkami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Drukuj  

Wyszukiwarka