czwartek, 07 listopada 2024r.Dziś są imieniny Antoniego, Żytomira, Ernesta

Historia

Historia

 

 

2013 rok

 

 25 maja w Klubie wiejskim odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki, zorganizowana przez koło TSKN, przybyłych przywitał przewodniczący koła Wiktor Barteczko. 

 

Dla ukochanych mam wystąpiły nasze przedszkolaki, prezentując wyjątkowy występ do którego przygotowały je Maria Jelito i Anna Urbańczyk-Bekiesch.

Mali artyści recytowali wiersze, tańczyli i śpiewali piosenki w języku polskim, śląskim i niemieckim. Z okazji tego pięknego święta dzieciaki dziękowały mamom za to że są przy nich i się nimi opiekują, a przede wszystkim że dają im swoją miłość.

Niewątpliwie wyrecytowane i wyśpiewane życzenia płynące z małych ale jakże gorących serduszek wywołały radość i wzruszenie na twarzach mam. Na koniec uroczystości dzieci wręczyły mamom ręcznie robione laurki a organizatorzy kwiaty. Na każdego czekał słodki poczęstunek, kawa i kolacja.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19 marca  2013r. odbyły się w Dolnej tradycyjne obchody Dnia Rzemieślnika obchodzone jako Święto Św. Józefa. Obchody organizuje DFK Dolna. Obchody rozpoczęły się od Mszy Św. po czym Panowie udali sie do Świetlicy Wiejskiej, gdzie czekałay na nich niespodzianki. Pierwszą niespodziankę przedstawiła Pani sołtys Brygida Kopa, która odczytała pismo, przysłane poleconym priorytetem  z Warszawy. Pismo zobowiązywało do przeprowadzenia badań jak ożenek wpływa na mężczyzn z Dolnej. W związku z tym Panów podzielono na dwie grupy: żonatych i kawalerów, których członkowie  zmierzyli się w kilku konkurencjach min np. w ubijaniu białka, odbijaniu piłeczki do ping-ponga, dmuchaniu balona itp. Rywalizację zwyciężyli żonaci. Pani sołtys podsumowała zwycięstwo uznająć, iż małżeństwo pozytywnie wpływa na mężczyzn, a szczególnie na ich rozwój psychiczny i fizyczny niż kawalerów i dlatego wskazane jest, aby wszyscy kawalerowie ze wsi się ożenili. Impreza była udana i  bardzo wesoła. Organizatorzy zapewnili poczęstunek: kawę i kołacz oraz ciepłą kolację i zimną płytę   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2012 rok

Zbiórka porządkowa. Dzielimy się na dwie grupy, zielonych i niebieskich i wyruszamy w teren.

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 Na początek musimy się poznać, tak więc witamy się każdy z każdym :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

trochę gimnastyki, aby dotlenic mózg. Robimy trzy pajacyki, 3 przysiady. Nastepnie ruszamy ze śpiewem.

 

 

 

 

 

 no i trochę energi się przyda na dalszy marsz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Musimy pozostawić jakiś ślad, że tu bylismy i się dobrze bawiliśmy

 

 

 

 

 

Gdy napotkamy duże drzewo musimy nabrać od niego mocy zielonego ducha drzew- Liściosława. W tym celu należy po kolei gęsiego obejść drzewo dookoła, delikatnie głaszcząc go rękami.

 

 

 

 

 

 No i wracamy na miejsce, gdzie czeka na nas słodki poczęstunek

 

 

 

 

 

 Zabawy z balonami

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

i nagrody dla uczestników marszu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 no i kiełbaski z ogniska

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

26 maja - Dzień mamy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Dzień Matki rozpoczął się od wspólnej Mszy Św. w intencji wszystkich matek,  po czym Panie udały się do Świetlicy Wiejskiej, gdzie czekały kwiaty i słodki poczęstunek. Uroczystośc uświetnił występ naszych przedszkolaków  oraz ich starszych koleżanek i kolegów.

Dziękujemy wszystkim za współuczestnictwo w uroczystości tak ważnego Święta Mamy !

 

19 marca odbyły się w Dolnej tradycyjne obchody Dnia Rzemieślnika obchodzone jako Święto Św. Józefa. Obchody organizuje DFK Dolna.Organizatorzy zapewnili zgromadzonym Panom liczne atrakcje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wspólne kolędowanie.

W niedzielne popołudnie 8 stycznia 2012 roku mieszkańcy Dolnej i goście przybyli do kościoła parafialnego, aby obejrzeć jasełka w wykonaniu dzieci i młodzieży.
Przedstawienia jasełkowe mają już kilkuletnia tardycję i sądząc po duzym zainteresowaniu parafian i gromkich brawach po występie na pewno będą w przyszłości kontynuowane.
Młodych artystów do występu przygotowała siostra Gizela oraz Pani Marianna Skowronek. Po jasełkach wszyscy udali się do Świetlicy Wiejskiej na wspólne kolędowanie. Śpiewom przewodniczył ksiądz Paweł Felsztyński, a na organach grał Pan Andrzej Widera.
Aby nikomu nie zabrakło sił do śpiewania Zarząd DFK Dolna przygotował gorącą czekoladę dla dzieci grzane wino, kawę dla dorosłych oraz pierniki dla wszystkich.

2011 rok.

Dnia 6 grudnia 2011 roku przybył do naszych dzieci Święty Mikołaj.
Spotkanie ze świętym miało miejsce w Kościele parafialnym po roratach.
Dzieci pięknie śpiewały i wykazywały się dużą wiedzą o życiu Świetego Mikołaja.
W zamian otrzymały symboliczne paczki, a dorośli cukierki.
Spotkanie ze Świętym Mikołajem zostało zorganizowane przy współpracy z księdzem proboszczem oraz TPWD  w Dolnej.

Jarmarkt Adwentowy w Dreźnie w 2011r.
Dnia 3 grudnia 2011 roku 50- osobowa grupa mieszkanców Dolnej i ich znajomych udała się na Jarmark Adwentowy do Drezna. Wyjazd był organizowany przez Zarząd DFK oraz współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Niemiec.
Początkowo uczestnicy wybrali się na spacer po Dreźnie. Zwiedzili min. Zwinger, który jest architektonicznym klejnotem Drezna. Frauenkirche (kościół Naszej Ukochanej Pani).  Ze Starego Rynku grupa przeszła  przez Most Augusta na Nowe Miasto, gdzie znajduje się pomnik Złotego Jeźdźca. Później przeznaczono czas wolny na ciepły posiłek. Godziny popołudniowe upłynęły już na jarmarku bożonarodzeniowym, nazywanym w Dreźnie Striezelmarkt (Striezel, czyli strucla, tradycyjny saksoński wypiek). To najstarszy tego typu jarmark w Niemczech. W tym roku (2011) obchodzony już po raz 577. Jest to jakby wizytówka Drezna, dlatego należy do obowiązkowych punktów zwiedzania miasta i okolic. W Dreźnie, podobnie jak na innych świątecznych kiermaszach wśród tradycyjnych potraw królują pieczone kiełbaski, smażone ryby, placki ziemniaczane, a ze słodkości oprócz strucli     i piernikowych serc także migdały i orzechy prażone w cukrze. Tradycyjnym napojem jest korzenne grzane wino, kakao wzmacniane alkoholem - i oczywiście piwo. Asortyment rzemiosła jest szeroki jak cała paleta upodobań i umiejętności mistrzów rękodzieła: wyroby z drewna, filcu, wełny, szkła, srebra, papieru i wosku. Wszystko jest kolorowe i zabawne, przypomina klimat dobrych, dawnych czasów... Około godz. 19:00 uczestnicy pożegnali się z Dreznem i ruszyli w drogę powrotna do kraju.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

W Dolnej dzień św. Marcina obchodzony jest od kilku lat, przygotowywany przez Zarząd DFK

 

 

 

 

 

Wszyscy zgromadzili się na placu plebanii , gdzie przedstawione zostało Misterium o Św. Marcinie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Legenda głosi, że św. Marcin napotyka na proszącego o litość półnagiego człowieka. Nie miał niczego, co mógłby ofiarować. W odruchu współczucia odcina mieczem połę swego płaszcza i okrywa nią biedaka. Wkrótce we śnie ujrzał Chrystusa odzianego w ofiarowany przez niego płaszcz i mówiącego do aniołów: „Patrzcie, jak mnie Marcin katechumen przyodział”. Po śmierci obwołano go świętym.

Dzieci śpiewały piosenki po niemiecku min. o lampionach no i o patronie uroczystości.

 

 

 


Ksiądz Proboszcz zapoznał zebranych z sylwetką Św. Marcina, jego życiem, no i wytłumaczył raz jeszcze dlaczego został on Świętym. Przedstawił jeszcze kilka przysłów i powiedzeń, takich jak np. „Na św. Marcina najlepsza gęsina”,  „ Św. Marcin płaszczem swym oziminy przykryje”.

 

 

 

 


Na koniec wszyscy częstowali się rogalami z marmoladą, serem i makiem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Zbiórka porządkowa. Dzielimy się na dwie grupy, zielonych i niebieskich

 

 

 

 

 

Wyruszamy w teren.

 

 

 

 

 

1. Na początek trochę gimnastyki, aby dotlenic mózg. Robimy trzy pajacyki, 3 przysiady. Nastepnie ruszamy ze śpiewem.

 

 

 

 

 

2. W krainie Gula-Hula ludzie chodza inaczej niż my. Spróbujmy nauczyć się ich marszu. Idziemy 2 kroki do przodu, 1 krok do tyłu i podskok, i tak aż dojdziemy do placu zabaw.

 

 

 

 

 

3. Siadamy wygodnie, gdzie kto chce i uczymy się wyliczanki:
Eins zwei Polizei, drei vier Grenadier, fünf sechs alte Hex, sieben acht gute Nacht, neun- zehn schlefen gehen.

 

 

 

 

 

4. Musimy pozostawić jakiś ślad, że tu bylismy, dlatego stajemy na dużej wadze i każdy z osobna odrysowuje ślad swojej prawej nogi, ale napierw musimy znależć kredę....

 

 

 

 

 

 5. Wchodzimy na cmentarz. Należy zachować spokój i szacunek dla zmarłych, dlatego cicho szukamy Grobu Powstańców.

 

 

 

 

 

 6.A teraz zapalamy znicz i modlimy się "Vater unser in Himmel..."

 

 

 

 

 

 

7. Ustawiamy się gęsiego i maszerujemy śpiewając, aż będzie napis STOP

 

 

 

 

 

 

8. Dobieramy się w pary. Każdy rysuje na asfaldzie twarz swojego kolegi/ swojej koleżanki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9. UWAGA !!! Idziemy powoli i bardzo ostrożnie chodnikiem.

 

 

 

 

 

 

10. Chwila przerwy. Siadamy i głośno mówimy nową wyliczankę.

 
 

 

 

 

 

11. Należy znaleźć dużą buzię i wpisać tam swoje imiona.


 

 

 

 

 

12. Gdzy napotkamy duże drzewo musimy nabrać od niego mocy zielonego ducha drzew- Liściosława. W tym celu należy po kolei gęsiego obejść drzewo dookoła, delikatnie głaszcząc go rękami.

 

 

 

 

 

 Słodki poczęstunek...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

trochę ruchu...

 

 

 

 

 

no i kiełbaski z ogniska

 

 

 

 

 

A na koniec dnia opowieści o Czadzie w Afryce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2010 rok

- zakończylismy serię spotkań z cyklu "Popołudnie z językiem niemieckim" w ramach projektu  Zarządu DFK Dolna, w którym to wszystkie chętne dzieci z Dolnej mogły brać udział. Partnerem projektu był LOKiR Leśnica. Dziękujemy!

Organizatorzy zapewnili dobrą zabawę, miłe spędzanie czasu przy śpiewie i majsterkowaniu oraz poczęstunek.

Zajęcia odbywały się w naszej Świetlicy Wiejskiej, a udział w zajęciach bezpłatny.

Dziekujemy wszystkim dzieciom, za każdorazowe uczestnictwo a Pani Ani Urbańczyk- Bekiesch za zaangażowanie i świetną organizację zajęć.

 A tak balismy sie razem:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19 marca 2010r. swoje święto obchodzili mężczyźni z Dolnej.

   

  

  

  

  

 

2009 rok

W niedzielę 27 grudnia 2009r. mieszkańcy przybyli na spotkanie pn.:  "Kolędowanie przy ognisku".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Następnie wszyscy udali się na plac plebanii aby wspólnie, przy ognisku śpiewać kolędy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dla zgromadzonych przygotowano "grzańca",kawę i gorącą czekoladę oraz słodkie świąteczne wypieki.

  

 

 

 

 

 


 
Po raz pierwszy w 2009 roku „Święto św. Józefa”, czyli potocznie: Dzień Chłopa. Impreza ta ucieszyła się wśród mężczyzn naszej wioski dużym zainteresowaniem, a powodzenie tegoż przedsięwzięcia to dla nas sygnał by uczynić z tej imprezy kolejne wydarzenie cykliczne. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                                                                                    Dzień Chłopa 2009
 
Do najnowszych inicjatyw należy także - przeprowadzony tego samego dnia - projekt  dla dzieci i młodzieży "Spielerisch deutsch lernen".
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Młodzież mogła wykazać się własną wiedzą w dziedzinie konkursowej przygotowanej przez zespół prowadzących pn."Jak znam niemiecki kraj".

Dla dzieci przygotowano różne gry i zabawy. Dzieci wykazywały swoje zdolności plastyczne, wykonując prześliczne lampiony adwentowe.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nagrody za aktywne uczestnictwo w postaci słowników polsko- niemieckich, kolorowanek oraz adwentowych kalendarzy w języku niemieckim były największą atrakcją dnia.
A żeby w trakcie zabaw zgromadzonym nie zabrakło sił do zabawy, koło TSKN przygotowało również słodki poczęstunek oraz napoje. 
 

 

 

 

 

 

2008 rok

Bardzo udaną inicjatywą był przeprowadzony w 2008 roku projekt „Nachmittag der deutschen Lieder und Gedichte”. Był to przepięknie zorganizowany i dopracowany do perfekcji występ dzieci i młodzieży, które zaprezentowały zgromadzonym       mieszkańcom wsi wiersze i życiorysy najsłynniejszych niemieckich poetów. Dzieci do występów przygotowały nauczycielki j. niemieckiego Pani Natalia Szpylma oraz Brygida Cyroń. Całość odbyła się w niezmiernie miłej atmosferze -     przy wspólnych śpiewach i rozmowach. Spotkanie przybrało formę wielogeneracyjnej wymiany zdań i doświadczeń, gdzie starsi    zachwyceni byli uzdolnioną młodzieżą, a młodsi z ogromnym zainteresowaniem słuchali opowieści starszych o ich życiowych doświadczeniach. Spotkanie zakończyła zabawa taneczna.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nachmittag der deutschen Lieder und Gedichte - 2008

 


 

 

 

 

 

                                                                

 

 

 

 

                    Bożonarodzeniowe Spotkanie Opłatkowe 2008

Należy też wspomnieć, że za sprawą  Wojewódzkiego i Gminnego Zarządu TSKN oraz zaangażowaniu naszych wiejskich działaczy, członkowie naszego koła mają możliwość ciekawych wyjazdów, a seniorzy mogą korzystać z wczasów rehabilitacyjnych. Dla dzieci z kolei organizowane są kolonie letnie w Polanicy lub Głubczycach oraz inne wycieczki.

 
Pobyt seniorek w Sanatorium w Kamieniu Śl. w roku 2008
 
 
Podsumowując można śmiało stwierdzić, że działalność koła DFK wzbogaciło naszą wioskę wieloma inicjatywami, które na stałe zapisały się w tradycji i krajobrazie naszej wsi.

 


Drukuj  

Wyszukiwarka