środa, 24 lipca 2024r.Dziś są imieniny Kingi, Krystyny

DFK /TSKN

Święty Marcin w Dolnej

Dnia 9 listopada 2014r. w niedzielne popołudnie do naszej miejscowości przybył Św. Marcin.

Obchody dnia tego świetego są juz tradycją w naszej wiosce. Zoorganizowaniem swięta zajmuje się TSKN Dolna.


 

 

Tegoroczne świętowanie rozpoczęło się już w piątkowe popołudnie, kiedy to w naszej świetlicy wiejskiej zgromadziły sie dzieci i młodzież zainteresowane pieczeniem rogali św. Marcina. Młode pokolenie Mniejszości Niemieckiej, pod czujnym okiem Pań- przedstawicielek TSKN Dolna, próbowało swoich umiejętności cukierniczych i wspólnie wypiekali rogele i ciastka.  Dzięki temu przedsięwzięciu nasze dzieci poznawały również historię, kulturę i tradycje Dnia Św. Marcina oraz  wymieniły sie międzypokoleniowym doświadczeniem. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane dzieki projektowi VdG.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W niedzielne popłudnie Parafianie zgromadzili się przy kapliczce Św. Jana Nepomucena,  aby powitać przybyłego na koniu Św. Marcina i legendarnego żebraka. Ksiądz proboszcz zgromadził wszystkich przy wspólnym nabożeństwie, po czym w  procesji z lampionami wykonanymi przez dzieci przedszkolne, Święty Marcin poprowadził nas na plac plebanii, gdzie zgromadziliśmy się wokół rozpalonego ogniska. 

 Mogliśmy podziwiać inscenizację przedstawiającą legendarne spotkanie Św. Marcina z  żebrakiem, w którym to legionista oddaje  połowę swego płaszcza biedakowi. Dzieci i młodzież swym śpiewem pieśni w jeżyku niemieckim oraz opowieściami o Św. Marcinie zachęcały pozostałych do radosnego przeżywania tego popołudnia. Na koniec zebrani obdarowani zostali rogalami upieczonymi przez dzieci i młodzież. Można było napić się również kawy i herbaty. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koło TSKN Dolna bardzo serdecznie dziekuje Rodzinie Pisarski z Poręby za pomoc w organizacji tego dnia. 


Drukuj  

Wyszukiwarka